Křečci

14. července 2008 v 12:09 | Nejtn |  směs o zvířatech
Křečci jsou původem pouštní hlodavci. Dnes je však můžeme často spatřit chované doma v klecích, jako domácí mazlíčky. Není divu, ač se to nezdá křečci jsou velice milá, živá a přátelská zvířátka. Je sice pravda, že přes den spí,ale budete-li ho pravidelně ve stejnou dobu budit ( doporučuji později odpoledne),začne se na venčení těšit a vstávat ve vámi určenou dobu. Venčit-tedy vytahovat z klece by jste měli křečka nejlépe každý den. A to pokud možno jednou na velkou procházku.Venčení by mělo trvat min.20minut.
Křeččí venčení by mělo obsahovat pouštění po volném prostranství(po podlaze,na trávě...),pobyt ve vaší ruce(pro ochočení, někteří křečci se také nechávají rádi hladit-hlad´te je jedním prtem) a hru (papírová hřiště, prolézačky...).
Křeček potřebuje prostornou klec (čím větší, tím lepší) s pokud možno dvěma patry. Klec by měla obsahovat bedničku na hnízdo,misku na jídlo, popřípadě na vodu, ale osobně více doporučuji napáječku( křečci vodu dokáží vyčuchat,také se mi zdálo, že potom, co jsem si přinesla Žofku domů nechce pít.Nakonec se ale na učila z napáječky pít sama)-pozor napáječka musíbýt ve výšce, kam na ni křeček bez problémů dosáhne!Na dno klece se dávají pyliny. Můžete do klece kusit přidat i fenomén-běhací kolečko(ALE-jedni říkají, že je to týrání zvířat,druzí zas, že se tak křeček zabaví.Myslí , že to není tak ani tak, ale Žofka v něm běhat nechce.Slyšela jsem , i to, že se na něm někteří křečci stali závislí. Tak nevím...)
Křečků chovaných doma jsou tři druhy-zlatý křeček,džungarský křeček a syrský křeček. Zlatí křečci jsou samotáři, proto uvažujete-li o koupi dvou zlatých křečků, budete potřebovat dvě klece. Ochočují se možná snáz než džungaráci a ochočeni zůstanou. Džungaráci jsou menší a v jedné kleci jich můžete chovat více. Ochočování jim ale musíte často připomínat. Syrský křeček je téměř stejný, jako zlatý .
Křečci mají velice rádi různé pamlsky. Je rozhodně dobré jim zpestřovat jídelníček různým ovoce a zeleninou(syrovými a dobře umytými!). Prodávají se i různé pamlsky pro křečky. Hlavně žádná čokoláda a nic lepkavého!!!!!!
AA ještě upozornění na konec:Při každém venčení si dávejte pozor na to, aby se vám křeček nezaběhl a aby nesežral nic závadného. Máte-li kočku či krvežíznivého psa klec s křečkem dávejte na bezpečné místo a dvířka zajistěte.Též při pohybu křečka mimo klec si dávejte na ostatní zvířátka pozor a nepropadněte hloupé iluzi, že kočka si na křečka musí zvykat, aby mu nic nedělala.
Více o křečcích se dozvíte např. v knížce Bydlí s námi křeček.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama