Šest povinných dogdancingových prvků

7. ledna 2009 v 17:07 | Nejtn |  směs o zvířatech
Klub tance se psem ČR (KTPČR) ustanovil šest povinných prvků , které musíte do své dogdancingové sestavy zařadit , chcete-li pod tímto klubem závodit. Začáteční si mohou do svých sestav vybrat pouze pět , ale pokročilí a o elitní třídě nemluvě je povinné tyto prvky zakomponovat do sestavy. Nejsou nijak těžké a stejně by se je váš psí tanečník dříve či později naučil , jsou docela lehké , takže se je může pejsek naučit i jen tak. To jsou oni :

1. OTOČKA - pes se otáčí kolem své osy , nebo těsně kolem rekvizity (např.hůlky) . Povoleno je po směru i proti směru hodinových ručiček.
Jak to pejska naučit : Psa si postavte před sebe a do ruky si vemte hodně vonící pamlsek. Dejte pejskovi čuchnout. Potom mu těsně před čumákem věd´te svou ruku a opisujte před sebou pamalu kroužek velký na jedno otočení vašeho psa . U toho říkejte povel , třeba "toč",nebo "kolo"... Na pejska nespěchejte a rukou mu neutíkejte. Vše opakujte na druhou stranu . Tento cvik je velice lehký a mnoho psů ho zachvíli pochopí.
Vylepšení : Je hezké , když se psí tanečník umí otočit na levou i pravou stranu . Zní to těžce ale když si zvolíte na každou stranu jiný povel , pes to rychle pochopí. Pomáhá také , když např. chcete aby se pes otáčel doleva naznačíte pohyb levou rukou.

2. OBÍHÁNÍ PSOVODA NEBO REKVIZITY - pes obíhá vás nebo rekvizitu.
Jak to pejska naučit : Psa si opět postavte před sebe . Připravte si vońavou dobrůtku. Dejte psovi čuchnout a za pomoci lahůdky ved´ pejska kolem svých nohou . Když je za vámi přendejte si vndidlo do druhé ruky. Zase žádný spěch , i toto se mnoho psů naučí velmi snadno.
Vylepšení : Nemusíte stát na místě , můžete se taky točit , současně se psem ( mimochodem to také můžete použít při nácviku ). Dobří tanečníci dokáží i svého psovoda obcouvar , ale to je pak velice těžké . Obíhání můžete spestřit také nastavenou nohou, kterou pes překočí. Když pes obíhá rekvizitu , můžete třeba chdit za ním , nebo proti němu ...

3.COUVÁNÍ - pes se pohybuje pozadu-couváním.
Jak to pejska naučit : Postavte jej před sebe , nejlépe do úzké uličky.Dejte mu odměnku před čumák a jemně jděte proti němu-žádný uspěchaný pohyb či nátlak!!!Pes by měl začít ustupovat-couvat. Při tom říkejte povel, třeba "couvej" . Někteří psi mají tendenci místo pohybu si sedat . Takovým pomůže , když jim opatrně provlečete pod zadníma noham nějaký pohodlný provaz , Ne žadné režné lano!!! Tím jim opataně nadzvedáváte zadek a pes cítí oporu. Tohle je docela těžké , ale žádný učený z nebe nespadl a hlavně pejska pochvalte i při dvou-třech krůčcích!!!
Vylepšení : Když se pejsek naučí couvat , má k mnoha prvkům dveře otevřené a jeho páníček může nespočet nových vymyslet. Hezké ja namátkově couvání k psovodovi, obcouvávání atd.

4.SLALOM MEZI NOHAMA - pes se proplétá mezi nohoma psovoda dopředu i dozadu.
Jak to pejska naučit : Dejte si ho k levé noze a prvou nakročte. Do pravé ruky si vemte odměnku a strčte mezi nohy tak , aby jdyby ji chtěl pejsek sníst musel prolézt mezi vašema nahama. Až se vydá za odměnkou vyvedíte ho tak , aby měl celé tělovenku. Poprolezení mezi nohama hned nakročte levou nohou ( která dosud byla vzadu ) , přehod´te si odměnku dolevé ruky a to samé udělejte na druhou stranu . Až pejsek proleze i toto pochvalte ho a odměnku mu dejte. Pozice psovoda tady vypadá to těžce , ale když se nad tím za,yslíte , je to vlastně hrozně lehké. Dobrý povel je např.SLA-LOM,nebo SEM-TAM.
Vylepšení : Slalomů je taky různá sposta , hezké je ale třeba taky jen osmička mezi nohama . Kupříkladu já s Dobbym jsme vymysleli kombinovaný slalom : nakročíte , pes proleze pod nohou, zastaví se a prcouvá zpět. Psovod taky může jít do strany , nebo může zajímavě pracovat s nohama.

5.CHŮZE U NOHY - pes jde u nohy psovoda , je jedno jestli u levé , nebo u pravé.Minimálně tři metry. (pochopitelně bez vodítka:-)
Jak to pejska naučit : Uuufffff , tak tohle vám řeknou na každém cvičáku a v každé knížce. Každý na to má jiné metody , ale mě se třeba osvědčilo mít Dobbyho u levé nohy a prvou rukou ho fixovat na pamsek , který držím.
Vylepšení : Pejsek může např. u nohy za chůze provádět otočky , můžete měnit směr i tempo , občas můžete oba vedle sebe skočit.

6.TANEC NA DÁLKU - pes ve vzdálenosti minimálně tří metrů provádí libovolný cvik
Jak to pejska naučit : Každý DOBŘE zvládnutý cvik zkoušejte postupně na větší vzdálenosti. Píšu dobře zvládnutý , protože kdyby jste to zkoušeli s nedocvičeným trikem , mohli by jste si ho zkazit.
Vylepšení : Lze provádět jakýkoliv prvek , takže výběr je na vás . Efektivní je , když prvek , který předvádí pes , předvádí i psovod .


Co dodat ? Snad jen to , že tyto prvky se naučí asi každý pes , chce to jen trpělivost . A ještě oznámka : místo pamlsku jde samozřejmě použít i hračka ,ale pro rozjařené psy bych to nedoporučovala - zbrklým prováděním cviku by jej nemuseli pochopit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aila vjů Fany Aila vjů Fany | Web | 9. ledna 2009 v 17:13 | Reagovat

XD dokonce i v webu jsi se upsala-zapomněla jsi tečku...XDale to zas tak velkej malér neni..XD

2 Aila vjů Fany Aila vjů Fany | Web | 10. ledna 2009 v 9:41 | Reagovat

máš u mě diplom za bleskovku

3 Matrona Matrona | Web | 11. ledna 2009 v 10:25 | Reagovat

Hezkej článeček. Myslím že všechno tohle zvládáme... ale neumíme toho moc navíc... chtěla bych ji naučit to obíhání couváním :) ...

4 Matrona Matrona | Web | 11. ledna 2009 v 10:26 | Reagovat

Jinak my ted máme velkej pokrok že zvládne na dálku asi 4 metrů panáčkovat... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama